| Strona domowa | Kredyt gotówkowy wyma… »

Sposób na bezpieczeństwo Twoich oszczędności – lokata!

Racjonalne oszczędzanie nie jest rzeczą łatwą. Ciężko jest systematycznie odkładać pieniądze i mieć pewność, że są bezpiecznie przechowywanie. Trzymanie ich w domu, w kopercie czy mini-sejfie wydaje się bezpieczne do czasu na przykład kradzieży czy wypadku losowego. Oszczędności z kilku lat mogą zniknąć w ciągu chwili. Dlatego o wiele pewniej jest powierzyć swoje oszczędności na przykład bankowi, zakładając sobie lokatę.

Czym jest lokata i jak ją wybrać?

Lokata to przede wszystkim pewny i bezpieczny sposób przechowywania i oszczędzania pieniędzy. W dużym skrócie mówiąc polega ona na swego rodzaju pożyczeniu bankowi pieniędzy, podczas gdy ten zobowiązuje się oddać je po upływie określonego czasu. Możemy być pewni lokat, jest to sprawdzony i dobry sposób oszczędzania. Lokaty zawsze są wysoko ubezpieczone, dlatego nawet w przypadku bankructwa banku, co i tak jest praktycznie niemożliwe, możemy być pewni, że otrzymamy nasze pieniądze z powrotem. Rodzajów lokat jest kilka a wybór odpowiedniej zależy od posiadanego kapitału i celu, w jakim zamierzamy pieniądze te lokować. Istnieje kilka rzeczy które powinniśmy wziąć pod uwagę przed założeniem lokaty.

Rodzaje lokat i oprocentowanie

Przede wszystkim lokaty różnią się od siebie oprocentowaniem. Jego wysokość jest bardzo różna, w zależności od okresu trwania lokaty. W przypadku lokat kilkumiesięcznych wynosi ono około 1-1,5%, czyli stosunkowo niewiele, ale już choćby lokaty roczne mogą mieć oprocentowanie nawet 6 i więcej procent. Należy być bardzo uważnym podczas zakładania lokaty, bo choć hasło może mówić o oprocentowaniu 5% przy lokacie półrocznej, najprawdopodobniej chodzi o to w skali roku, co przy krótszej lokacie daje już tylko 2,5%. Inną istotną rzeczą jest czas trwania lokaty. Są takie jednomiesięczne, dwumiesięczne, półroczne, roczne, a nawet dwuletnie. Wybór dobrej dla Ciebie zależy od celu oszczędzania – jeśli nie potrzebujesz pieniędzy w najbliższym czasie, bardziej opłaca się założyć lokatę kilkuletnią. Warto też dowiedzieć się, kiedy następuje kapitalizacja. Im jest ona częstsza, tym większy zysk. Należy jednak wystrzegać się niejasnych ofert, a wszelkie wątpliwości rozwiewać w placówce banku – lepiej zadać więcej pytań niż niemiło rozczarować się podczas wypłacania środków po upływie ważności lokaty. Należy również uważać na opcję odnawialności lokaty – kiedy jest ona automatyczna, może okazać się, że warunki, na jakich została przedłużona lokata, nie są aż tak atrakcyjne jak w momencie jej zakładania. Powinno się więc być czujnym i pozwolić swoim pieniądzom pracować – warto jednak trzymać rękę na pulsie.