« Lokaty bankowe – dobr… | Strona domowa | Kredyt bez prowizji »

Samodzielne czy zewnętrzne zarządzanie pieniędzmi?

Ludzie podchodzą bardzo różnie do zarządzania majątkiem generowanym w gospodarstwie domowym. Niektórzy wolą samodzielność w podejmowaniu decyzji oszczędnościowych czy konkretniej mówiąc inwestycyjnych. Natomiast inne podmioty oddają kapitał w ręce doradców, banków, innych instytucji funkcjonujących na szerokim rynku kapitałowym. Kto zatem ma racje? Jakie są wady i zalety samodzielnego i zewnętrznego zarządzania pieniędzmi? W artykule poznasz najważniejsze wyjaśnienia. Zobacz tutaj najlepsza lokata bankowa polubiłem tę stronę od pierwszej wizyty.

Oddając pieniądze pod zarządzanie specjaliście rynku kapitałowego otrzymujesz umowę z konkretnymi zapisami, w której nie występuje jednak gwarancja zarobienia określonej sumy pieniędzy w przyszłości. Nikt takiej gwarancji wydać nie może, ponieważ gospodarka to medium z natury nieprzewidywalne, a jedynie działające w oparciu o pewne prawdopodobieństwa. Doradca finansowy nie ma pojęcia, chociaż może być bardzo pewny swoich przekonań, czy zarobi. Chce jednak wciągnąć klienta w umowę z kilku istotnych powodów. Po pierwsze otrzymuje za to wynagrodzenie, po drugie cykliczną prowizję, a po trzecie bonusy i premie za pozytywne wyniki. Nikt jednak nie ponosi odpowiedzialności za potencjalne straty, a w tym tkwi największa wada oddawania indywidualnie wypracowanego kapitału innym ludziom. Zewnętrzne zarządzanie pieniędzmi sprawdza się jedynie przy bardzo dużych kwotach, ale nie przy lokatach bankowych czy produktach strukturyzowanych, omijających, np. podatek od zysków kapitałowych. Nawet lokata bankowa to pewnego rodzaju zrzeczenie się odpowiedzialności za zarządzanie własnymi oszczędnościami. Musisz zrozumieć, że kiedy oddajesz odpowiedzialność za pieniądze twojego gospodarstwa domowego po prostu tracisz potencjał zarobkowania zgodnie z własnymi doświadczeniami.

Samodzielna praktyka inwestycja pozwala mocno rozwinąć świadomość ekonomiczną na rzeczywistych przykładach. Masz obecnie do dyspozycji multimedialne konta u brokerów Forex czy giełdy papierów wartościowych. Zakup akcji, obligacji, walut, kontraktów terminowych czy udzielanie pożyczek społecznościowych odbywa się kilkoma kliknięciami myszki. Uczysz się podejmowania ryzyka, zdobywasz nowe umiejętności przydatne nawet w życiu zawodowym, nie ograniczają cię żadne opłaty dodatkowe. Tylko samodzielna praktyka inwestycyjna prowadzi w rzeczywistości do niezależności finansowej. Możesz bazować na gotowych strategiach zarządzania portfelem lub określić własne podejście od podstaw na podstawie specjalistycznej wiedzy dostępnej właściwie od ręki w podręcznikach, na stronach internetowych, itp. Wiedza ekonomiczna daje wgląd do głębszych struktur gospodarki. Pozwala przewidywać pewne wydarzenia z dość dużym prawdopodobieństwem. Oczywiście musisz poświęcić czas i uwagę na rozbudowanie zdolności inwestycyjnych, ale pokaźne stopy zwrotu są tego warte. Ludzie przechodzący na inwestycje odsuwają się zazwyczaj na zawsze od lokat bankowych i innych instrumentów oszczędnościowych nie widząc w nich żadnego potencjału.