« Co musimy wiedzieć o … | Strona domowa | Czy zaplanowałeś już … »

Kredyt samochodowy – czego wymaga bank od Kredytobiorcy?

Kredyty samochodowe to dość specyficzna forma kredytowania zakupu samochodu. Nie dość, że w ten sposób można nabyć dobrej klasy pojazd, to jeszcze warunki uzyskania środków na jego zakup są dość preferencyjne. Niestety wszystkie te korzyści mają swoją cenę. Chodzi oczywiście o obwarowania, jakie musi spełnić Kredytobiorca, który jest zainteresowany taką inwestycją. Widać je zwłaszcza na przykładzie wymagań stawianych przez bank Wnioskodawcy, nie jest to takie proste jak zwykły kredyt, dlatego zapoznaj się dobrze z tym tematem na 17bankow.com/kredyty-samochodowe.

Czego oczekuje bank od Kredytobiorcy?

W związku z tym, że wymogi dotyczące zdolności kredytowej Kredytobiorcy są w przypadku kredytów samochodowych nieco zaniżone, oczekiwania banków skupiają się przede wszystkim na odpowiedniej dokumentacji. W tym celu należy przedstawić:

Dokumentację sprzedażową i techniczną – obowiązkiem Kupującego jest dostarczenie kredytującemu bankowi wszystkich dokumentów określających specyfikę danego pojazdu. Bank musi wiedzieć, jaki samochód ma być przedmiotem kredytu, jakie są jego parametry jego pracy, wiek itd. Pełna dokumentacja powinna również obejmować wszystkie numery identyfikacyjne auta, w tym rzecz jasna VIN. Bardzo ważną kwestią jest też cena auta. Dlatego zaciąganie "samochodówki" za pośrednictwem banku samochodowego jest o wiele łatwiejsze i szybsze, gdyż transfer dokumentów odbywa się praktycznie wewnątrz jednego podmiotu.

Dokumentację dochodową – Kredytobiorca musi poinformować bank o swoich dochodach, formie zatrudnienia i – w przypadku prowadzenia firmy – o miesięcznych lub rocznych obrotach. Jeśli samochód jest kupowany na firmę, przedsiębiorca musi też przedstawić zaświadczenie, w którym poświadcza on całkowity brak opóźnień w zapłacie podatku lub ubezpieczenia. W dokumentacji zarobkowej musi być też dokładnie określony czas, do którego praca ma być świadczona przez Wnioskodawcę. Nic więc dziwnego, że banki korzystnie patrzą na osoby, które pracują w oparciu o umowy bezterminowe.

Dokumentację ubezpieczeniową – Kredytobiorca musi na wniosek banku przedstawić komplet dokumentów poświadczających zakup określonego typu ubezpieczenia. Oczywiście musi się ono składać z dwóch członów – OC i AC. Założenia takiej polisy, które są zamieszczone w OWU, muszą w pełni zgadzać się z żądaniami banku. W praktyce oznacza to często zakup droższego produktu ubezpieczeniowego.

Kredyt samochodowy a banki samochodowe

Banki samochodowe to podmioty finansowe, które powstały na bazie konkretnych marek samochodów. Najczęściej działają one w siedzibach dealerów samochodowych, dzięki czemu skorzystanie z ich oferty ogranicza się praktycznie do "jednego okienka". W ten sposób:

Podsumowanie

Kredyt samochodowy to produkt finansowy o najczęściej bardzo dużej wartości. Nic zatem dziwnego, że banki które go udzielają, wymagają spełnienia określonych obostrzeń i uwarunkowań. Gdyby tak nie było, tak zwane "samochodówki" nie byłyby tak konkurencyjne względem alternatywnych form kredytowania. Mimo to, procedurę zaciągania zobowiązań na auto można w pewnym stopniu uprościć, decydując się na ich zakup poprzez tak zwane autobanki, które oprócz pieniędzy, oferują również możliwość ubezpieczenia auta i szybkiego sfinalizowania wszystkich formalności.